Vishay/Dale CRCW1210590KFKEAHP
CRCW1210590KFKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210590KFKEAHP
Brief Description
RES SMD 590K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW1210590KFKEAHP.pdf
Availability of CRCW1210590KFKEAHP
QUANTITY
CRCW1210590KFKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210590KFKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW1210590KFKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210590KFKEAHP
Related LinksCRCW12105, CRCW1210590KFKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210590KFKEAHP Details Description
Related parts for CRCW1210590KFKEAHP
FIXED IND 330UH 320MA 1.86 OHM datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC CLK SYNC/JITTER CLEANR 64VQFN datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .156 VERT GOLD datasheet.pdf
1.00MM PITCH SIL SMT VERTICAL datasheet.pdf
FASTENER SNAP-CLIP datasheet.pdf
OSC CMEMS 100.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf