Vishay/Dale CRCW121062K0FKEAHP
CRCW121062K0FKEAHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121062K0FKEAHP
Brief Description
RES SMD 62K OHM 1% 3/4W 1210
Datasheet Download
CRCW121062K0FKEAHP.pdf
Availability of CRCW121062K0FKEAHP
QUANTITY
CRCW121062K0FKEAHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121062K0FKEAHP
Internal Part NumberEIS-CRCW121062K0FKEAHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121062K0FKEAHP
Related LinksCRCW12106, CRCW121062K0FKEAHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121062K0FKEAHP Details Description
Related parts for CRCW121062K0FKEAHP
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM POWERDI123 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES 47K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165.6VC P600 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf