Vishay/Dale CRCW121066R5FKTA
CRCW121066R5FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121066R5FKTA
Brief Description
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121066R5FKTA.pdf
Availability of CRCW121066R5FKTA
QUANTITY
CRCW121066R5FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121066R5FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121066R5FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121066R5FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121066R5FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121066R5FKTA Details Description
Related parts for CRCW121066R5FKTA
IDC CABLE- AKN34A/ AE34M / X datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 487 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 8POS GOLD SMD datasheet.pdf
MINI CT MT REC ASSY 8P BLUE datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.15W USM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 9POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 19.2W datasheet.pdf