Vishay/Dale CRCW121068R0JNTC
CRCW121068R0JNTC picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121068R0JNTC
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 68 OHM 5% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121068R0JNTC.pdf
Availability of CRCW121068R0JNTC
QUANTITY
CRCW121068R0JNTC Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121068R0JNTC
Internal Part NumberEIS-CRCW121068R0JNTC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121068R0JNTC
Related LinksCRCW1210, CRCW121068R0JNTC Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121068R0JNTC Details Description
Related parts for CRCW121068R0JNTC
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO263AB datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 12POS 30AU datasheet.pdf
RECEPT KIT,1 MODULE,G-SERIES datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY FOR 0638235900 datasheet.pdf
CABLE ETHERNET PLUG-PLUG 3M datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5VOUT 50W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf