Vishay/Dale CRCW121082K0FKTA
CRCW121082K0FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121082K0FKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 82K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW121082K0FKTA.pdf
Availability of CRCW121082K0FKTA
QUANTITY
CRCW121082K0FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121082K0FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW121082K0FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121082K0FKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW121082K0FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121082K0FKTA Details Description
Related parts for CRCW121082K0FKTA
IC MCU 8BIT 768B OTP 20SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 450UH 550MA 850 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 70V 200MA SOT23-3 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOP datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC FREQUENCY GENERATOR 28-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 62POS GOLD datasheet.pdf