Vishay/Dale CRCW12108K25FKEA
CRCW12108K25FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12108K25FKEA
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12108K25FKEA.pdf
Availability of CRCW12108K25FKEA
QUANTITY
CRCW12108K25FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12108K25FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12108K25FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)