Vishay/Dale CRCW12108R20FKEA
CRCW12108R20FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12108R20FKEA
Brief Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12108R20FKEA.pdf
Availability of CRCW12108R20FKEA
QUANTITY
CRCW12108R20FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12108R20FKEA
Internal Part NumberEIS-CRCW12108R20FKEA
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12108R20FKEA
Related LinksCRCW1210, CRCW12108R20FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12108R20FKEA Details Description
Related parts for CRCW12108R20FKEA
RES 3.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TXRX 1CHAN USB 16-QFN datasheet.pdf
SEATING TOOL 2X1 KIT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 15MHZ 8CDIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 200MHZ 6-CLCC datasheet.pdf