Vishay/Dale CRCW1210909KFKTA
CRCW1210909KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210909KFKTA
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210909KFKTA.pdf
Availability of CRCW1210909KFKTA
QUANTITY
CRCW1210909KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210909KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210909KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210909KFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210909KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210909KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210909KFKTA
IC SUPERVISOR RESET 4.50V TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 28SSOP datasheet.pdf
MICRO 37POS SKT 10" YEL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
ANT WIRELESS VHF 162-168MHZ 107" datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.133 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
EVAL BOARD HMC576LC3B datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 39K OHM 0804 datasheet.pdf