Vishay/Dale CRCW1210931KFKTA
CRCW1210931KFKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1210931KFKTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 931K OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW1210931KFKTA.pdf
Availability of CRCW1210931KFKTA
QUANTITY
CRCW1210931KFKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1210931KFKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW1210931KFKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)931k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1210931KFKTA
Related LinksCRCW1210, CRCW1210931KFKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1210931KFKTA Details Description
Related parts for CRCW1210931KFKTA
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC FAN CNTRL/DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC PRE-FET DVR 6CH S/P 28SSOP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
LED ASMT-QWBH COOL WHITE 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Through Hole, Vertical datasheet.pdf