Vishay/Dale CRCW1218118RFKEK
CRCW1218118RFKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1218118RFKEK
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW1218118RFKEK.pdf
Availability of CRCW1218118RFKEK
QUANTITY
CRCW1218118RFKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1218118RFKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW1218118RFKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1218118RFKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW1218118RFKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1218118RFKEK Details Description
Related parts for CRCW1218118RFKEK
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC RED datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V 10% BP 0805 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 30COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4740-F datasheet.pdf
CHRG CBL ELECT VEH MODE 3, 3 PH datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf