Vishay/Dale CRCW121811K3FKTK
CRCW121811K3FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121811K3FKTK
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121811K3FKTK.pdf
Availability of CRCW121811K3FKTK
QUANTITY
CRCW121811K3FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121811K3FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW121811K3FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121811K3FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW121811K3FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121811K3FKTK Details Description
Related parts for CRCW121811K3FKTK
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 4POS M8 SOCKET-WIRE 3M datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 1005 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.909 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
POT 1M OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
SSD EUSB 2 10PIN 2.00MM 4GB SLC datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf