Vishay/Dale CRCW121812K0FKEK
CRCW121812K0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121812K0FKEK
Brief Description
RES SMD 12K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121812K0FKEK.pdf
Availability of CRCW121812K0FKEK
QUANTITY
CRCW121812K0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121812K0FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW121812K0FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121812K0FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW121812K0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121812K0FKEK Details Description
Related parts for CRCW121812K0FKEK
TRANS PNP 300V 1A SOT-223 datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 6WSON datasheet.pdf
Crystal 4.9152MHz 30ppm 20pF 150 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16DIP datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 36POWERSSO datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller, Linear Analog, PWM Dimming Backlight, Signage 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf