Vishay/Dale CRCW121818R2FKEK
CRCW121818R2FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121818R2FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121818R2FKEK.pdf
Availability of CRCW121818R2FKEK
QUANTITY
CRCW121818R2FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121818R2FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW121818R2FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)