Vishay/Dale CRCW12181K40FKTK
CRCW12181K40FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181K40FKTK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.4K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181K40FKTK.pdf
Availability of CRCW12181K40FKTK
QUANTITY
CRCW12181K40FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181K40FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181K40FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181K40FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181K40FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181K40FKTK Details Description
Related parts for CRCW12181K40FKTK
RES SMD 33K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.01 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 7SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC XO 1.000GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf