Vishay/Dale CRCW12181R20FKTK
CRCW12181R20FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181R20FKTK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181R20FKTK.pdf
Availability of CRCW12181R20FKTK
QUANTITY
CRCW12181R20FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181R20FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181R20FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181R20FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181R20FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181R20FKTK Details Description
Related parts for CRCW12181R20FKTK
CIR BRKR THRM 3A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 135KSPS 20-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 14DIP datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 26AWG GRN datasheet.pdf
FBRI 2-8 N SO BU/BU datasheet.pdf
VIP-8RPT-120AC/1AU/DI/PLC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/ADJ 0.25A datasheet.pdf