Vishay/Dale CRCW12181R20FKTK
CRCW12181R20FKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12181R20FKTK
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12181R20FKTK.pdf
Availability of CRCW12181R20FKTK
QUANTITY
CRCW12181R20FKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12181R20FKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12181R20FKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12181R20FKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12181R20FKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12181R20FKTK Details Description
Related parts for CRCW12181R20FKTK
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS 4.2MM STR GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.3A 2X2 4-MFP datasheet.pdf
CONN RCPT FH 180POS 050 VERT datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 5W T18 datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS IN-LINE datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.5V datasheet.pdf