Vishay/Dale CRCW1218294RFKTK
CRCW1218294RFKTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1218294RFKTK
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW1218294RFKTK.pdf
Availability of CRCW1218294RFKTK
QUANTITY
CRCW1218294RFKTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1218294RFKTK
Internal Part NumberEIS-CRCW1218294RFKTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1218294RFKTK
Related LinksCRCW1218, CRCW1218294RFKTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1218294RFKTK Details Description
Related parts for CRCW1218294RFKTK
IC DUAL LVDS TRANSCEIVR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 9-BIT ECL 28-PLCC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
FUSE 60A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 6.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 700MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf