Vishay/Dale CRCW12182K26FKEK
CRCW12182K26FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12182K26FKEK
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12182K26FKEK.pdf
Availability of CRCW12182K26FKEK
QUANTITY
CRCW12182K26FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12182K26FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12182K26FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12182K26FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12182K26FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12182K26FKEK Details Description
Related parts for CRCW12182K26FKEK
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 52MQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
INDUCTOR 0805 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE TIE 5.9"L 30LB BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 0.2A SOT89-3 datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf