Vishay/Dale CRCW12182R40JNTK
CRCW12182R40JNTK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12182R40JNTK
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 5% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12182R40JNTK.pdf
Availability of CRCW12182R40JNTK
QUANTITY
CRCW12182R40JNTK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12182R40JNTK
Internal Part NumberEIS-CRCW12182R40JNTK
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12182R40JNTK
Related LinksCRCW1218, CRCW12182R40JNTK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12182R40JNTK Details Description
Related parts for CRCW12182R40JNTK
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3049Y/X 5" datasheet.pdf
IC MCU SUPERVISOR 8-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 9SIP datasheet.pdf