Vishay/Dale CRCW121842R2FKEK
CRCW121842R2FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121842R2FKEK
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121842R2FKEK.pdf
Availability of CRCW121842R2FKEK
QUANTITY
CRCW121842R2FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121842R2FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW121842R2FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121842R2FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW121842R2FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121842R2FKEK Details Description
Related parts for CRCW121842R2FKEK
RES 10 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 2CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf