Vishay/Dale CRCW121856R0FKEK
CRCW121856R0FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW121856R0FKEK
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW121856R0FKEK.pdf
Availability of CRCW121856R0FKEK
QUANTITY
CRCW121856R0FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW121856R0FKEK
Internal Part NumberEIS-CRCW121856R0FKEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW121856R0FKEK
Related LinksCRCW1218, CRCW121856R0FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW121856R0FKEK Details Description
Related parts for CRCW121856R0FKEK
FIXED IND 5.6UH 5.3A 20 MOHM SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.22V TO92-3 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 33POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 3.3V 4DIP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5A TO-220F datasheet.pdf