Vishay/Dale CRCW12185R11FNEK
CRCW12185R11FNEK picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12185R11FNEK
Brief Description
RES SMD 5.11 OHM 1% 1W 1218
Datasheet Download
CRCW12185R11FNEK.pdf
Availability of CRCW12185R11FNEK
QUANTITY
CRCW12185R11FNEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12185R11FNEK
Internal Part NumberEIS-CRCW12185R11FNEK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1218 (3246 Metric)
Supplier Device Package1218 (3246 Metric)
Size / Dimension0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12185R11FNEK
Related LinksCRCW1218, CRCW12185R11FNEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12185R11FNEK Details Description
Related parts for CRCW12185R11FNEK
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 24VOUT 50W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 18AWG 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN CABLE 5CONDCTR datasheet.pdf
CAP CER 3000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 2% 630VDC AXIAL datasheet.pdf