Vishay/Dale CRCW201011K0JNTF
CRCW201011K0JNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201011K0JNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201011K0JNTF.pdf
Availability of CRCW201011K0JNTF
QUANTITY
CRCW201011K0JNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201011K0JNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201011K0JNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201011K0JNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201011K0JNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201011K0JNTF Details Description
Related parts for CRCW201011K0JNTF
IC MCU 8BIT ROMLESS 84PLCC datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
EMITTER IR 855NM 60MA SMD datasheet.pdf
LED HARDWARE LENS FILTER GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
MILCONNECTOR MIM613 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 4.3A 39.6 MOHM SMD datasheet.pdf