Vishay/Dale CRCW2010140RFKTF
CRCW2010140RFKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010140RFKTF
Brief Description
RES SMD 140 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW2010140RFKTF.pdf
Availability of CRCW2010140RFKTF
QUANTITY
CRCW2010140RFKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010140RFKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW2010140RFKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010140RFKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW2010140RFKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010140RFKTF Details Description
Related parts for CRCW2010140RFKTF
IC ADC 12 BIT 200KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 600MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC CLOCK CONDITIONER W/PLL 48LLP datasheet.pdf
IC ADC DUAL 12BIT 250M 64-QFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 47-143V datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 72MM datasheet.pdf
LED CLUSTER T3 1/4 YLW 585NM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf