Vishay/Dale CRCW2010160KFKEFHP
CRCW2010160KFKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010160KFKEFHP
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW2010160KFKEFHP.pdf
Availability of CRCW2010160KFKEFHP
QUANTITY
CRCW2010160KFKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010160KFKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2010160KFKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010160KFKEFHP
Related LinksCRCW20101, CRCW2010160KFKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010160KFKEFHP Details Description
Related parts for CRCW2010160KFKEFHP
RES SMD 732K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.6A DPAK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT SKT datasheet.pdf