Vishay/Dale CRCW20101K18FKEFHP
CRCW20101K18FKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101K18FKEFHP
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW20101K18FKEFHP.pdf
Availability of CRCW20101K18FKEFHP
QUANTITY
CRCW20101K18FKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101K18FKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW20101K18FKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101K18FKEFHP
Related LinksCRCW20101, CRCW20101K18FKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101K18FKEFHP Details Description
Related parts for CRCW20101K18FKEFHP
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.6VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE PTFE 1/4 NATURAL 250' datasheet.pdf
IPD M18 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.06K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
ULTRAFIT CONN HDR RA 04CKT datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 800VDC RADIAL datasheet.pdf