Vishay/Dale CRCW20101M05FKTF
CRCW20101M05FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101M05FKTF
Brief Description
RES SMD 1.05M OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101M05FKTF.pdf
Availability of CRCW20101M05FKTF
QUANTITY
CRCW20101M05FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101M05FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101M05FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101M05FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101M05FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101M05FKTF Details Description
Related parts for CRCW20101M05FKTF
CABLE D-SUB-HMM25H/AE25M/HMM25H datasheet.pdf
SLEEVE INSUL STRAIGHT 250" FLAG datasheet.pdf
IC TXRX RS-485 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 610MA 520 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 225VC DO15 datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 15ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf