Vishay/Dale CRCW20101R74FNTF
CRCW20101R74FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101R74FNTF
Brief Description
RES SMD 1.74 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101R74FNTF.pdf
Availability of CRCW20101R74FNTF
QUANTITY
CRCW20101R74FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101R74FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101R74FNTF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101R74FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101R74FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101R74FNTF Details Description
Related parts for CRCW20101R74FNTF
IC REG LDO 8V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
SMS STRAIN RELIEF HOOD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf