Vishay/Dale CRCW20101R87FNTF
CRCW20101R87FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20101R87FNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20101R87FNTF.pdf
Availability of CRCW20101R87FNTF
QUANTITY
CRCW20101R87FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20101R87FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20101R87FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20101R87FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20101R87FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20101R87FNTF Details Description
Related parts for CRCW20101R87FNTF
IC COUNTER/GAUGE BATTERY 10MSOP datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 330PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.135" 3MM 2LD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf