Vishay/Dale CRCW201024K0FKTF
CRCW201024K0FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201024K0FKTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 24K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201024K0FKTF.pdf
Availability of CRCW201024K0FKTF
QUANTITY
CRCW201024K0FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201024K0FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201024K0FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201024K0FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201024K0FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201024K0FKTF Details Description
Related parts for CRCW201024K0FKTF
CONN PLUG W/DETENT 15POS .093 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
RES 1K OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 20BIT OCTAL 48-VQFN datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD TRUE 16DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 10% 25V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3.5VWM 3MPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf