Vishay/Dale CRCW2010261KFKEFHP
CRCW2010261KFKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010261KFKEFHP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 261K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW2010261KFKEFHP.pdf
Availability of CRCW2010261KFKEFHP
QUANTITY
CRCW2010261KFKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010261KFKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2010261KFKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010261KFKEFHP
Related LinksCRCW20102, CRCW2010261KFKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010261KFKEFHP Details Description
Related parts for CRCW2010261KFKEFHP
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 1500UF 2.5V 10% 2924 datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 1.67V SOT-23 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 60V 400MA 6DIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf