Vishay/Dale CRCW2010294KFKEF
CRCW2010294KFKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010294KFKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW2010294KFKEF.pdf
Availability of CRCW2010294KFKEF
QUANTITY
CRCW2010294KFKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010294KFKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW2010294KFKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010294KFKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW2010294KFKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010294KFKEF Details Description
Related parts for CRCW2010294KFKEF
IC REG LDO 12V 1.5A TO3 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2Z 1/2"X100' BLK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT VOUT 10-DFN datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE 0.5A HOLD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 1000PF 25V X7R 0508 datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 96POS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf