Vishay/Dale CRCW20102R40FNTF
CRCW20102R40FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102R40FNTF
Brief Description
RES SMD 2.4 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102R40FNTF.pdf
Availability of CRCW20102R40FNTF
QUANTITY
CRCW20102R40FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102R40FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102R40FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102R40FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102R40FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102R40FNTF Details Description
Related parts for CRCW20102R40FNTF
IDC CABLE - MSC26K/MC26M/MSC26K datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC AXIAL datasheet.pdf
IC 4DVR/4RCVR RS232 5V 24-DIP datasheet.pdf
CONN BLOCK LOCK 7.62MM 1POS OR datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
BOOT SWITCH TOGGLE FULL BLK 15/3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN HOUSING 6POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED 635NM LOW CURR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 115V datasheet.pdf
150000UF 25V 65X105MM 85C 15000H datasheet.pdf