Vishay/Dale CRCW20102R55FKEF
CRCW20102R55FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102R55FKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102R55FKEF.pdf
Availability of CRCW20102R55FKEF
QUANTITY
CRCW20102R55FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102R55FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102R55FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102R55FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102R55FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102R55FKEF Details Description
Related parts for CRCW20102R55FKEF
JUMPER-H1500TR/A3048N/H1500TR 5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 440000UF 7.5V SCREW datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 5 2.6-3.5MM WHITE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-220SM datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SHELF FIXED 20.8X17.8X1.3" BLACK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DISPLAY 25.4MM GREEN 1DIGIT CA datasheet.pdf