Vishay/Dale CRCW20102R87FNTF
CRCW20102R87FNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20102R87FNTF
Brief Description
RES SMD 2.87 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20102R87FNTF.pdf
Availability of CRCW20102R87FNTF
QUANTITY
CRCW20102R87FNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20102R87FNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20102R87FNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20102R87FNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20102R87FNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20102R87FNTF Details Description
Related parts for CRCW20102R87FNTF
IC Z8 4K ROM KEYBOARD 40-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST XSON6 datasheet.pdf
COLLAR CIRCUIT BRKE 2POLE datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 500MA 50 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 1MM 8POS datasheet.pdf
MICROMODULE HDK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf