Vishay/Dale CRCW2010390RJNTF
CRCW2010390RJNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010390RJNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 390 OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW2010390RJNTF.pdf
Availability of CRCW2010390RJNTF
QUANTITY
CRCW2010390RJNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010390RJNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW2010390RJNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010390RJNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW2010390RJNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010390RJNTF Details Description
Related parts for CRCW2010390RJNTF
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 120K OHM 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 10% 2312 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.3A 8-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT PAR DUAL 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
LED ROUND GRN GRN DIFF TAB TERM datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 143.85VC P600 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.2A TO-236AB datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf