Vishay/Dale CRCW201040K2FKEF
CRCW201040K2FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201040K2FKEF
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201040K2FKEF.pdf
Availability of CRCW201040K2FKEF
QUANTITY
CRCW201040K2FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201040K2FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW201040K2FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201040K2FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW201040K2FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201040K2FKEF Details Description
Related parts for CRCW201040K2FKEF
CONVERTER DC/DC 5V 20W OUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 240V 200MA TO-92 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CABLE STR FMAL-STR MALE 6POS 6' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
18 POS TIMER CONN HSG datasheet.pdf