Vishay/Dale CRCW2010499KFHTFP
CRCW2010499KFHTFP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010499KFHTFP
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW2010499KFHTFP.pdf
Availability of CRCW2010499KFHTFP
QUANTITY
CRCW2010499KFHTFP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010499KFHTFP
Internal Part NumberEIS-CRCW2010499KFHTFP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-P
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010499KFHTFP
Related LinksCRCW2010, CRCW2010499KFHTFP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010499KFHTFP Details Description
Related parts for CRCW2010499KFHTFP
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 18V 1A TO220-3 datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SER 32QFN datasheet.pdf
RES 2 OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DGTL POT 5K 129TAPS 8-DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 330PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf