Vishay/Dale CRCW201051K0JNTF
CRCW201051K0JNTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201051K0JNTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201051K0JNTF.pdf
Availability of CRCW201051K0JNTF
QUANTITY
CRCW201051K0JNTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201051K0JNTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201051K0JNTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201051K0JNTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201051K0JNTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201051K0JNTF Details Description
Related parts for CRCW201051K0JNTF
SWITCH SPDT .1A 80GF R/A PCB 30V datasheet.pdf
IC PROCESSOR FRONT END 64LFCSP datasheet.pdf
THYRISTOR 120V 80A SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf