Vishay/Dale CRCW2010560RJNEFHP
CRCW2010560RJNEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2010560RJNEFHP
Brief Description
RES SMD 560 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW2010560RJNEFHP.pdf
Availability of CRCW2010560RJNEFHP
QUANTITY
CRCW2010560RJNEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2010560RJNEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW2010560RJNEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2010560RJNEFHP
Related LinksCRCW20105, CRCW2010560RJNEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2010560RJNEFHP Details Description
Related parts for CRCW2010560RJNEFHP
SPACER MOUNTS LED T-1 3/4 .180" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SWITCH PB PRTDNG LENS RND CLEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.76A 44.2 MOHM datasheet.pdf
25POS M R/A .590 FILT. TY1 datasheet.pdf