Vishay/Dale CRCW201056K0FKEF
CRCW201056K0FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056K0FKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201056K0FKEF.pdf
Availability of CRCW201056K0FKEF
QUANTITY
CRCW201056K0FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056K0FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW201056K0FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056K0FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW201056K0FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056K0FKEF Details Description
Related parts for CRCW201056K0FKEF
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LCK 5/16" datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4TMLF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
OSC XO 11.2896MHZ CMOS SMD datasheet.pdf