Vishay/Dale CRCW201056K0FKEFHP
CRCW201056K0FKEFHP picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056K0FKEFHP
Brief Description
RES SMD 56K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
CRCW201056K0FKEFHP.pdf
Availability of CRCW201056K0FKEFHP
QUANTITY
CRCW201056K0FKEFHP Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056K0FKEFHP
Internal Part NumberEIS-CRCW201056K0FKEFHP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCRCW-HP Thick Film Chip Resistors
Featured ProductCRCW-HP Series Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056K0FKEFHP
Related LinksCRCW20105, CRCW201056K0FKEFHP Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056K0FKEFHP Details Description
Related parts for CRCW201056K0FKEFHP
IC CPLD 72MC 15NS 100PQFP datasheet.pdf
OSC 5.0V PROG TTL TRI ST 50PPM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
FOAM BLACK COND LEAD INS GRADE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
DMM W/NON-CONTACT VOLT TEST datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 22POS datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 640MA 940 MOHM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf