Vishay/Dale CRCW201056R0FKEF
CRCW201056R0FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201056R0FKEF
Brief Description
RES SMD 56 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201056R0FKEF.pdf
Availability of CRCW201056R0FKEF
QUANTITY
CRCW201056R0FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201056R0FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW201056R0FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201056R0FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW201056R0FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201056R0FKEF Details Description
Related parts for CRCW201056R0FKEF
IC OPAMP GP 1.4MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 8.25KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 180MA 4.9 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
RES 150 OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
XLAMP CXA1820 LED datasheet.pdf
HE STATIC CONTROL NOZZLE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf