Vishay/Dale CRCW201061R9FKEF
CRCW201061R9FKEF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201061R9FKEF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 61.9 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201061R9FKEF.pdf
Availability of CRCW201061R9FKEF
QUANTITY
CRCW201061R9FKEF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201061R9FKEF
Internal Part NumberEIS-CRCW201061R9FKEF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)61.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201061R9FKEF
Related LinksCRCW2010, CRCW201061R9FKEF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201061R9FKEF Details Description
Related parts for CRCW201061R9FKEF
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 7.5A 8TSSOP datasheet.pdf
RES 4.27K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
2 BTN SWITCH SINGL.SPEED NO/NC datasheet.pdf
TRIMMER 500 OHM 1W HOOK datasheet.pdf