Vishay/Dale CRCW20106K65FKTF
CRCW20106K65FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW20106K65FKTF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.65K OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW20106K65FKTF.pdf
Availability of CRCW20106K65FKTF
QUANTITY
CRCW20106K65FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW20106K65FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW20106K65FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW20106K65FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW20106K65FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW20106K65FKTF Details Description
Related parts for CRCW20106K65FKTF
IC PHOTOTRANS IR 940NM BLK 1.9MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 3.7A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
1270 TB RIS CLA PAR A/T datasheet.pdf
BGA-484 SMT ADAPTER 1.27 MM PITC datasheet.pdf