Vishay/Dale CRCW201088R7FKTF
CRCW201088R7FKTF picture photo
Mfg. Part Number
CRCW201088R7FKTF
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 1% 3/4W 2010
Datasheet Download
CRCW201088R7FKTF.pdf
Availability of CRCW201088R7FKTF
QUANTITY
CRCW201088R7FKTF Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW201088R7FKTF
Internal Part NumberEIS-CRCW201088R7FKTF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010 (5025 Metric)
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW201088R7FKTF
Related LinksCRCW2010, CRCW201088R7FKTF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW201088R7FKTF Details Description
Related parts for CRCW201088R7FKTF
IC REG LDO 18V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 100KSPS 28-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MC9S12DP256 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 39MM datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG WHITE 500' datasheet.pdf