Vishay/Dale CRCW251211K3FKTG
CRCW251211K3FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251211K3FKTG
Brief Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251211K3FKTG.pdf
Availability of CRCW251211K3FKTG
QUANTITY
CRCW251211K3FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251211K3FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251211K3FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251211K3FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251211K3FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251211K3FKTG Details Description
Related parts for CRCW251211K3FKTG
IC THERM/FAN SPEED CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
IC A/DCONV SAMPLNG W/SHTDN 24DIP datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER INVRT 96POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 23H OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
RES 1.6527K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf