Vishay/Dale CRCW2512120KFKTG
CRCW2512120KFKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512120KFKTG
Brief Description
RES SMD 120K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512120KFKTG.pdf
Availability of CRCW2512120KFKTG
QUANTITY
CRCW2512120KFKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512120KFKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW2512120KFKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512120KFKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW2512120KFKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512120KFKTG Details Description
Related parts for CRCW2512120KFKTG
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK TO BNC PLUG datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM POWERMITE datasheet.pdf
TRIMMER 2 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 12.2VWM 22.3VC SQMELF datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
MX150 BACKSHELL BLD 1X2 WORIB datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf