Vishay/Dale CRCW2512120RJNTH
CRCW2512120RJNTH picture photo
Mfg. Part Number
CRCW2512120RJNTH
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW2512120RJNTH.pdf
Availability of CRCW2512120RJNTH
QUANTITY
CRCW2512120RJNTH Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW2512120RJNTH
Internal Part NumberEIS-CRCW2512120RJNTH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW2512120RJNTH
Related LinksCRCW2512, CRCW2512120RJNTH Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW2512120RJNTH Details Description
Related parts for CRCW2512120RJNTH
FUSE AUTO 5A 32VDC BLADE ATO/ATC datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 50MA 4.3 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 6.7NS 56BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
VARISTOR 420V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf