Vishay/Dale CRCW251212K1FKTG
CRCW251212K1FKTG picture photo
Mfg. Part Number
CRCW251212K1FKTG
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
CRCW251212K1FKTG.pdf
Availability of CRCW251212K1FKTG
QUANTITY
CRCW251212K1FKTG Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW251212K1FKTG
Internal Part NumberEIS-CRCW251212K1FKTG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6332 Metric)
Size / Dimension0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW251212K1FKTG
Related LinksCRCW2512, CRCW251212K1FKTG Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW251212K1FKTG Details Description
Related parts for CRCW251212K1FKTG
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
CRIMPER WFC 6 FERRULE datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT ROLLER PCB datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 16A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC SERIAL 10BIT 8CH 16-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf